A hideg vizes fürdőzés és a szaunázás kiváló az egészség és a jó közérzet fokozására. Ez az északi kultúrákban gyakran alkalmazott gyakorlat a szélsőséges hideg és meleg kontrasztját kihasználva számos fizikai és mentális előnnyel jár.
A hidegvizes fürdőzés és szaunázás pozitív hatásai
Alapvetően nagyon egészséges a hideg vizes fürdőzés. Javítja a vérkeringést, csökkenti a gyulladásokat, felturbózza az endorfin szintet, rengeteg kalóriát éget, stresszcsökkentő és erősíti az immunrendszert. Ha ezt kombináljuk szaunázással, akkor ellazítjuk az izmokat, méregtelenítünk, jól eddzük ezzel a szív és érrendszeri keringést, hozzájárul a lelki tisztasághoz, kedvező mentális állapothoz, és nagyon jó hangulatot csinál.
Vannak, akik jól bírják a hideg vizet, vannak akik kevésbé, de egy kis gyakorlással és fokozatossággal nagyon jó és egészséges élményben lehet részünk.
Ilyenkor rengeteg boldogsághormon szabadul fel. Ezért is van olyan jó kedvünk. De éppen ezért ésszel kell csinálni, és nagyon fontos, hogy vigyázzanak ránk és vigyázzunk egymásra.
Kockázatok
Mind a hidegvizes fürdőzés, mind a szaunázás kockázatot jelenthet, ha nem biztonságosan végezzük, vagy ha bizonyos alapbetegségek fennállnak. Ha hosszabb ideig van valaki a hideg vízben, az hipotermiát okozhat. Éppen ezért a csobbanáson csak a gyakorlott “profi” fürdőzők maradhatnak a vízben. Senkinek sem kötelező nyakig merülni, ha valakinek csak térdig esik jól, akkor úgy tegye. A hidegvizes fürdőzés és szaunázás nem javasolt súlyos szívbetegeknek és asztmásoknak, továbbá tüdőbetegeknek, vagy komoly vérnyomás problémákkal küzdőknek.
Turnusok
Ahogy egyre többen lettünk a Tisza-tavi Jeges Fürdéseken, csoportokra osztottuk a fürdőzőket és tursnusokba mentünk be a vízbe. Ennek két fő indoka van: a legfontosabb, a biztonság, így jobban tudunk egymásra figyelni és a vízimentők is jobban átlátják a terepet. A másik ok pedig a szaunák kapacitása, hogy mindenki beférjen és ne kelljen több száz embernek várakoznia a szaunák előtt. Így amikor az első turnus kijön a vízből, mehetnek a szaunákba, addig a második turnus bemelegít, majd bemegyünk a Tiszába és cserélődnek az emberek a szaunákban.. Így megyünk sorban, amennyi turnus összeáll a teljes létszámból.
SZABÁLYOK
A nagy boldogságban fontos a fegyelmezettség és tudatosság. Éppen ezért a Jeges Fürdés, újévi csobbanás előtt balesetvédelmi oktatást tart a Tisza-tó mentőcsoport főparancsnoka, Kövér Gábor. Mindenki a saját felelősségére fürdőzik és szaunázik. A szabályokat minden csobbanónak be kell tartania! A csobbanók a fürdés és szaunázás előtt és közben nem fogyaszthatnak alkoholt! A részletes szabályokat hamarosan közzétesszük ezen az oldalon.
A helyszínen az Országos Mentőszolgálat tiszafüredi mentőállomásának munkatársai egy rohamkocsival, a Tisza-tó Mentőcsoport vízimentőkkel, a Jász Búvár Mentőcsoport pedig vízimentő búvárokkal lesz a helyszínen, akik munkáját még a tiszafüredi polgárőrség is segíti.
Így biztonságban érezhetik magukat a csobbanók, mint ahogy az előző években is. Köszönjük a szakembereknek, hogy vigyáznak ránk és köszönjük a csobbanóknak, hogy betartják az intelmeket és szabályokat.