Mindig csodálattal és vágyakozással néztem, hogy tengerparti országokban az emberek összegyűlnek és egy hidegvizes fürdéssel köszöntik az új esztendőt. Ezt én is megtapasztaltam párszor Angliában és ott döntöttem úgy, hogy szeretném a Tisza-tóra elhozni ezt az egészséges és bátorságpróbáló, megtisztisztító élményt. Annak idején a Tiszában tanított meg édesapám úszni, hagyomány volt a családunkban, hogy kora tavasszal és még novemberben is úszunk a folyóban. Úgy éreztük, hogy ezzel is szorosabbá válik a kapcsolatunk a Tiszával.
Azért kezdtem bele, hogy az embereket közelebb hozzam a természethez, télen is. Hogy tiszteletünket fejezzük ki a folyónak és ünnepelve, boldogan kezdjük az új esztendőt.
Teát főztünk és pogácsákat sütöttünk és vártam, hogy vajon eljön-e valaki. Közel kétszáz néző jött, de akkor még csak mindössze 10-en merültünk meg a Tiszában, köztünk egy bátor hölggyel. Akkor még nem volt szaunánk sem. De olyan jól sikerült a csobbanás, hogy úgy döntöttem hagyományt szeretnék teremteni belőle.
2022-ben egy régi álmom teljesült azzal, hogy fürdés előtt a Tiszát megáldotta Sándor Atya. Egy rég elfeledett hagyományt szerettem volna ezzel újra életre kelteni. Közel ezren nézték a megható szertartást. A csobbanásra legnagyobb meglepetésemre 93-an jelentkeztek. A jeges fürdés egy igazi kis népünnepéllyé nőtte ki magát, és már volt egy mobil szaunánk, meleget adó hőgombák, forró tea, zsíroskenyér, de megnyitotta a strand az öltözőket és WC-ket is.
2023-ban már három szaunánk volt, és 447-en csobbantunk. Közel kétezer nézővel hallgattuk figyelmesen Sándor Atyát, aki ismét megszentelte a Tiszát. Ez a rendezvény már komoly szervezést igényelt és biztonsági előkészületeket. Így vigyázott ránk a Tisza-tó Mentőcsoport és a Jász búvár vízimentői, az Országos Mentőszolgálat és polgárőrség. Összefogott a város, mindenki hozzá tett valamit az ünnepélyhez. Olyan sokan voltunk, hogy turnusokban sétáltunk bele a 4 fokos Tiszába, majd a szaunában melegedtünk fel. Óriási élmény és katarzis volt mindenkinek, aminek a végén minden fürdőző kapott egy oklevelet - ez is már hagyomány az első fürdés óta.
2024-ben tovább nőttünk, már négy szaunánk volt, melegedő sátor, tábortűz. Két és fél ezer néző drukkolt az összesen 747 csobbanónak. Ez évben is Sándor Atya szentelte meg a Tiszát. A felemelő szertartás után nyolc turnusban sétáltunk bele a négy fokos folyóba. A program után pedig a profi jeges fürdőzők még két órán át maradtak és élvezték a hideg Tiszát és a szaunákat. Már az előző évben is több média és TV csatorna is tudósított a különleges eseményről, így nem csak a Csobbanás, hanem a Tisza-tó is nagy figyelmet kapott. Felejthetetlen nap volt, amiben legyőztük a félelmünket és megtapasztaltuk milyen jó is élni!
Hát így lett egy szimpla 10 fős csobbanásból a Tisza-tó és környékének legnagyobb téli, szabadtéri sportrendezvénye.
FÜRDŐZŐK BELE VEZETÉSE A TISZÁBA
Az első fürdéskor, mint szervező és “alapító” én vezettem be a csobbanókat a vízbe. Háttal sétáltam a Tiszába, figyelve és biztatva őket. Egyben jeleztem nekik, látták, hogy meddig gázolhatunk bele a Holt-Tiszába. Ebből a mozzanatból egy szokás lett. Ahogy persze egyre többen jöttek, én is többször mentem bele a folyóba, már-már reszketve. Így a harmadik turnustól már felveszem a neoprán ruhát, hogy mint szervező végig tudjam csinálni. De a vízimentők, a mentőszolgálat és búvárok nélkül nem tudnék figyelni ennyi emberre és baj esetén ellátni sem tudnám. Így hatalmas segítség és nagyon hálás vagyok a profi szakembereknek, hogy a parton, a vízben állva és a csónakokból is figyelnek ránk.
A TISZA MEGSZENTELÉSE
Egy régi hagyomány felélesztése a cél és az, hogy így fejezzük ki a tiszteletünket a folyónknak, ami meghatározza az életünket, gyökereinket és a jövőnket. A rövid szertartás során Sándor Atya a régi hagyományoknak megfelelően mondja el prédikációját.
SZERVEZÉS ÉS TISZAFÜRED
Évről évre egyre többen jöttek, így hatalmas kihívás lett a csobbanás biztonságának a megszervezése és finanszírozása. Egyedül már nem győztem ennyi mindenre figyelni, még akkor is, ha a város szervei már egyre több mindenben segítettek, a helyszínen pedig tizenöt önkéntes segített engem. Így nagyon örülök, hogy Tiszafüred Város Önkormányzata beállt a csobbanás mögé és 2025-től a rendezvény társszervezője. Egyúttal köszönöm a városnak és az itt élőknek, dolgozóknak a segítségét. Igazi összefogás lett ez az esemény.
FINANSZÍROZÁS
Ahogy fejlődött a rendezvény és nőtt a létszám, egyre növekedtek a költségek is. Az első csobbanásokat én álltam, majd az utóbbi két évben becsületkassza volt. Utóbbi sokat segített, de nem fedte a kiadásokat. Ezért 2025-től a támogatói jegy vásárlásával vehetnekek részt a rendezvényen a csobbanók. Így egyszerűbb a regisztráció és a szervezés is. Köszönöm a megértéseteket.
TÁMOGATÁS ÉS JÓTÉKONY CÉL
Bízom benne, hogy 2025-ben már pozitív balanszban zárjuk az eseményt. Amennyiben támogatni szeretnéd a csobbanást, az erre a célra létrehozott weboldalon küldheted el anyagi támogatásod. A rendezvény költségein felül megmaradt összeget egy az egyben jótékony célra ajánlom fel, adományként a tiszafüredi Református EGYMI, Csodaösvény Fejlesztőház sajátos nevelési igényű gyermekek fogadóházának fejlesztésére és programjaira.
Itt tudod támogatni a rendezvényt, amennyiben lehetőséged van rá:
https://www.donably.com/jeges-furdes-tisza-to
Köszönöm, köszönjük a támogatásod! Várunk szeretettel a csobbanáson!